W aż 80 miastach w naszym kraju i w dwudziestu za granicą, strajkować postanowiły ruszyć pełnoletnie kobiety, podobnie jak i Panowie razem z młodymi osobami, celem zobrazowania swego rozczarowania wobec postanowienia Trybunału Konstytucyjnego odnośnie usunięcia ciąży. W czwartkowy poranek 22 października, Trybunał zadecydował, iż uprawnienie do aborcji w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia embrionu jest wykluczające się z polską Konstytucją. Od tamtej chwili każdego dnia są strajki, które stawiają sobie za cel ukazanie braku zgody w poruszonej kwestii. Strajkującym towarzyszą hasła: "To jest wojna" czy też "Piekło Kobiet". Popularne są również teksty, jak przykładowo "Wyp*******ć", ale też "***** ***", gdzie zamiast gwiazdek można wstawić tekst, w ostrym tonie karzący oddania stanowiska przez partię rządzącą. Młodsze osoby, jak i starsi Polacy postanowili wyruszyć na ulice swoich miejscowości, aby wyrazić solidarność z manifestującymi, które zostały pozbawione prawa do decydowania dzięki rządowej decyzji. Dziesiątki tysięcy tysięcy pełnych oburzenia osób w polskich miastach i Polonia za granicą ma na celu zasygnalizować, iż owa norma prawna nie powinna zostać uchwalona i zaprezentować sprzeciw dla polityki obecnie rządzącej partii.

Skala manifestów jest ogromna

Właściwie od początku na strajku można było zobaczyć niemało osób, a specjalnie oburzonych kobiet. W większych miejscowościach, demonstrantów były setki, jednak też w niewielkich miejscowościach ludzie okazywali swój sprzeciw, stawiając się pod budynkami urzędów miejskich oraz chodząc na tzw. "spacery". W czasie manifestacji wykrzykiwanych jest wiele haseł, wyśpiewywane są pieśni, a na afiszach można odczytać różne napisy, jak chociażby "No women, no kraj" lub "Moje ciało, mój wybór". Ale właściwym oznaczeniem, które jest widoczny permanentnie, jest czerwony piorun. Całe mnóstwo gwiazd oraz internetowych osobistości albo decyduje się na przyłączenie się do protestów, pojawiając się na ulicach miast, albo publikuje informacje w mediach społecznościowych, dając wyraz swojemu wsparciu dla strajku. Przedstawiciele Kościoła Katolickiego i partia zwycięska, którzy nawołują do zrezygnowania z demonstracji uważają, iż Strajk Kobiet to atak, który ma zniszczyć Polskę.

W każdym mieście w Polsce plus minus 400 000 ludzi pojawiło się na ulicach w aż czterystu manifestacjach, jednakże największą liczbę osób strajkujących można było znaleźć w Warszawie. Manifestacje na niezwykle szeroką skalę ogarnęły także Kraków, Szczecin, Poznań i niezliczoną ilość wojewódzkich miast. Strajki mają też miejsce w Niemczech, Londynie, we Włoszech, czy również Norwegii lub Australii. Każdego dnia na ulicach miast można zaobserwować manifestacje, którym celem jest spór o prawa kobiet w naszym kraju. 30 października w piątek ma mieć miejsce największy strajków.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz