Dzień Czystego Powietrza było można świętować kilka dni temu.Z tego właśnie faktu warto nabrać kilka refleksji odnoszących się do dość dużego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który potrafi okazać się dla wszystkich ludzi naprawdę bardzo katastrofalny. Niekorzystne substancje chemiczne, które wdychamy w sumie każdego jednego dnia, bez żadnych wątpliwości mają związek z rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już niecały rok. Naprawdę warto notorycznie informować czym jest zatrucie środowiska a także jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


W kilku stacjach telewizyjnych, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze należy orientować się, że obecnie w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił także problem smogu. Skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego poinformował ponadto, iż większość smogu w Polsce generujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


A ponadto, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak oświadczył Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę także to, że problem ze smogiem i z COVID można ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia koronawirusa pojawiła się w miejscach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog bez żadnych wątpliwości należałoby też mieć świadomość tego, co w praktyce jest kluczową tego przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu co niemiara niekorzystnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wymienionych aspektów jest nadzwyczajnie istotna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz